A Túri Állatkórház 2011 óta végzi a laparoszkópos műtéteket. A műtéti technika sikerét jelzi, hogy az ország számos pontjáról évről-évre egyre több kutya és macska érkezik lapOVE műtétre. Ennek köszönhetően a 2011-2015 időszakban több mint 400 ilyen műtétet végeztünk. A szuka kutyák petefészek eltávolítása mellett jelentős számban végezzük a rejtett herés kan kutyák laparoszkópos műtéteit. Ezen felül a diagnosztikai laparoszkópia és szintén diagnosztikai célú laparoszkópos mintavételek is a sebészeti rutineljárások részét képezik.
Mik a laparoszkópia előnyei?
A laparoszkópos sebészet vitathatatlan előnye, hogy jóval kisebb sebek ejtésével valósul meg ugyanaz, amit korábban csak hosszú vágott hasi sebeken keresztül tudtak megoldani a sebészek. Ezek az apró sebek nem fájnak és nagyon gyorsan begyógyulnak. A hagyományos műtétek sebeit muszáj védőgallérral védeni, mert ha ezeket a kutyák-macskák kibontják, az fatális következményekkel járhat. A laparoszkópos sebek annyira aprók, hogy még akkor sem történhet nagy baj, ha az állat a ritka kivételek közé tartozik és nyalogatja azt. Emiatt védőgallérra sincs szükség a műtétet követően.
Milyen szerveket távolítunk el a lapOVE műtét során?
Ugyanúgy ahogy a hagyományos műtétek során, a laparoszkópiával is eltávolításra kerülnek a petefészkek illetve rejtett herés kan kutyáknál a here illetve herék. A laparoszkópos sebészet alkalmas a méh eltávolítására is, de az új kutatási eredmények a 19. század végén egyértelműen bebizonyították, hogy a szuka kutyák ivartalanító műtétei során csakis a petefészkek eltávolítása indokolt. Ezt követően újabb kutatási eredmények arra is rávilágítottak, hogy a méh eltávolítása milyen hátrányokkal járhat a kutyák műtétet követő életében.